По три години пауза, повторно заплови Вардарската регата (фото и видео)

Годинава се сплавареше до Градско

ОСТАНАТИ НОВОСТИ »

Живот

Започна кампањата „Носи кацига, вози безбедно, вози одговорно“

Таа се однесува кон возачите на мотори, велосипеди и електрични тротинети

Хроника

Отруени кучиња пред кујната на Жито Вардар

Кој сe заканува со здравјето и на луѓето?

Здравство

Вторник 5 јули, второ годинешно прскање против комарци

Авионско третирање против комарци ќе се изврши во периодот од 5:00 до 8:00 часот

Хроника

44 возачи возеле побрзо oд дозволеното по патишта во велешко

На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци

Култура

Реиздадена е книгата „Мојот Велес“ од Никифор Смилевски

Во книгата има 13 текста за дела, личности и настани од историјата на градот, помалку познати a значајни за Велес

ГЛАВНИ НОВОСТИ »

Живот

Жителите на Папрадиште протестираа, оти камионите кои ја сечат шумата толку го оштетиле патот, што не може да се патува со автомобил до селото

Не враќаат во 14 век, на магариња да патуваме, наместо со автомобили до Папрадиште

Хроника

Диви копачи на ден пладне во Башино село барале злато, го оштетиле водоводниот систем

Полициски службеници од СВР Велес ги лишиле од слобода С.И.(46) од село Бузалково и М.Ј.(35) од Велес

Хроника

Украдена нафта од камион, кој работел на изградба на магистралниот пат Градско - Прилеп

За да може да крадат, истовремено физички бил нападнат чуварот на локацијата

Здравство

Нови девет случаи на позитивни со ковид-19 во Велес, втор пат за три дена

Бројот на активни случаи се искачи на 23 лица

Образование

Ланската година во средно во Велес имало најголем број на ученици кои повторувале, дури 20 отсто од вкупниот број во земјава

Hа почетокот од учебната 2021/22 година во Велес учеле 12 повторувачиво основно образование

ГАЛЕРИЈА »

БАРАЈ »

АНКЕТА »

Дали Македонија треба да продолжи да учествува на Евросонг?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »

НАЈПОПУЛАРНИ »