За превоз на ученици од руралните средини од велешко се плаќа висока цена, оти не сакаат да бидат сместени во Интернат

Од 220 слободни места пополнети се 135. Дел од учениците од велешко, иако живеат подалеку од 25 км и можат да ги користат услугите на институцијата, тоа не го прават

ОСТАНАТИ НОВОСТИ »

Спорт

Петрушев е сениорски и јуниорски првак на Македонија во кајак диви води, слалом

Со 18 години тој ги освои двете титули. Петрушев е член на ККК Вардар од Велес

Економија

Има милион причини и само еден инстант начин да станеш милионер

Новиот, најбогат до сега инстант лоз на Државна лотарија , МЕГА МИЛИОНЕР, веќе можете да го пронајдете на сите продажни места на Државна лотарија.

Живот

Утрово во 3,03 ч. стаса есента

Метеоролозите најавуваат топла есен со врнежи во нејзината втора половина

Здравство

Во велешко и натаму 22 активни случаи со ковид-19

На Инфективно одделение во Белешка болница се пет пациенти

Екологија

Втората годинашна акција за собирање габаритен отпад е од 26 до 30 септември

Истата се бесплатна и се реализира со претходна најава во ЈКП Дервен

ГЛАВНИ НОВОСТИ »

Култура

Врачени наградите од 19 меѓународен стрип салон (фото)

Во куќата на Касапови, од денес до недела, се одржува 4-тата Стрип колонија

Живот

Евро амбасадорот Гир до Велес и назад со воз, за да учествува на денот без автомобили (фото)

Се поттикнуваше свеста за користење алтернативни превозни средства

Живот

Воспитувачките од детските градинки се едуцираа како да пружат прва помош во итни случаи

Овие едукативни предавања се дел од низата со преку кампањата „Првата помош спасува живот“

Живот

Градоначалникот Колев заедно со партискиот лидер Мицковски во обиколка на проектите кои се реализираат во Велес

Извршена е обиколка на неколку проекти кои се работат, се завршени или ќе започнат а се дел од програмата за работа на локалната власт на Општина Велес

Економија

Велешка Маслодајна ќе го откупи целиот род на сончоглед од земјава, кој се проценува дека ќе биде четири пати повисок од лани

Цената е 550 евра по тон, кон ова се додаваат и 1,2 денари по килограм за превоз

ГАЛЕРИЈА »

БАРАЈ »

АНКЕТА »

Каде го минавте летниот одмор?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »

НАЈПОПУЛАРНИ »