Саат и пол сообраќајот во центарот на Велес блокиран, оти воз застана на преминот кај мост Гемиџии

Според соседите товарниот воз кој доаѓал од Гевгелија застанал бидејќи денес поради влагата, сигурносната рампа не функционирала

ОСТАНАТИ НОВОСТИ »

Хроника

Во село Милино уапсено лице кое давал и нудел пари за гласање на неделните избори

Приведен е Б.А.(50 год) од село Милино, општина Лозово

Здравство

Две пациентки од Велес, починаа од последиците на ковид заразата, нови 20 позитивни случаи

Бројот на заразени со корона вирусот во велешко достигна до 311 лица

Економија

Во Скопје наскоро се отвора ИСТ ГЕЈТ МОЛ, нов центар за мода и забава

Ист Гејт Мол се отвора за јавноста на 29 октомври. Познати брендови кои ќе имаат свој продажен салон: Zara i Zara Home , Armani Exchange, Calvin Klein, Sinsay, Mango, Madame Coco, Prenatal...

Здравство

И денес починат пациент, позитивен на ковид-19, во велешко нови 25 случаи

Во велешка Болница хоспитализирани се 54 пациенти. Бројот на активни слуаи се искачи пак над 300

Живот

Од кандидатите за градоначалник и членовите на Советот, побарано унапредување на помошта и поддршката на жените жртви на семејно насилство

Потребно е да се донесе Правилник за финансиска поддршка на жени жртви на семејно насилство во кој ќе биде опфатено поддржано домување и индивидуална финансиска помош на жртвите на семејно насилство

ГЛАВНИ НОВОСТИ »

Здравство

Се зголемува бројот на здравствени работници кои ја примаа трета доза на вакцина против ковид-19

Засега само оваа категорија може да ја прима вакцината, оти тие најрано добија прва доза за заштита од корона вирусот. Намлен e интересот за вакцинација во велешко

Живот

В сабота гласаат 343 граѓани, болни, изнемоштени или лица во изолација

Cостојбата зa ОИК Велес, Градско и Чашка

Живот

Интервју со Марко Колев, кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за градоначалник на Велес

Како ќе биде решен платениот паркинг, приодот до црквите во градот, како да се реши проблемот со дивоградбите по течението на река Бабуна, што со времените објекти во Велес, се дел од прашњаата

Живот

Променети избирачки места

Промените се однесуваат само за локалните избори

Хроника

Разбојништво во дом на жител од Оморани, во Велес жена нападната пред домот одземена чантата со пари

Три тепачки во Велес, две се помеѓу жени

ГАЛЕРИЈА »

БАРАЈ »

АНКЕТА »

Дали Македонија еден ден ќе биде членка на ЕУ?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »

НАЈПОПУЛАРНИ »