Велешани не знаат каков воздух дишат, ама нема да знаат ниту зимава

Оптималната оперативност на инструментот е 10 години и веќе одамна е истечена и потребна е набавка на нов - велат од Министерството за животна средина

ОСТАНАТИ НОВОСТИ »

Спорт

ФК Борец ја зголеми предноста на шест бода

Кошаркарите на КК Борец Баскет со победа се лидери во Втората лига Исток. Победа за КМФ Велес, порази за одбојкарите, ракометарите, фудбалерките на Борец

Здравство

Во акцијата на МК Носачи на крстот собрани 137 крвни единици

Ова беше меѓу поуспешните акции на крводарување изминатите години

Хроника

Превезувајќи дете кое имало изгореници, возилото на велешка Болница удрило на автопат во стадо диви свињи

Детето е во животно загрозувачка состојба, лицето од придужбата минало со полесни повреди

Живот

Грабулов паричната награда ја отстапи на малиот генијалец Христијан Арсов

Арсов доби признание за натпросечни знаења за неговата возраст

Култура

Изложба на дела од велешки уметници (фото)

12 автори од градот се претставија до 30-тина дела изработени во различни техники

ГЛАВНИ НОВОСТИ »

Екологија

Едни чистат други фрлаат каде стигнат

За новосоздадената дива депонија од градежен шут кај вливот на реката Тополка во Вардар. Градежниот шут завршува и во канти за смет и ги оштетува камионите на ЈКП Дервен

Здравство

Набавени дополнителни 500 комерцијални вакцини против грип

Откако пред седум дена 450 вакцини беа потрошени за три часа, од денес повторно имунизацијата продолжува

Култура

Претставено делото Манче кујунџијата од Зографски

Сликата е сопственост на семејството Манчеви

Живот

Врачени наградите за 9-ти Ноември денот на Општината за 2018-та

Денес по толку години, кога живееме во време на сомнителни вредности, жртвата на борците треба да бидат инспирација, морална вертикала - кажа Коцевски

Живот

Новата генерација војници доброволци 36-та по ред дадоа свечена заклетва

Неготинчанката Ана и мајка и војник

ГАЛЕРИЈА »

БАРАЈ »

АНКЕТА »

Дали треба и натаму летно и зимско сметање на времето?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »

НАЈПОПУЛАРНИ »