За месец и половина од кампањата „Сите сме пешаци“ ниту еден смртно настрадан пешак по македонските патишта (фото и видео)

Порака до матурантите - мизбегнувајте возење автомобили, без користење алкохол

ОСТАНАТИ НОВОСТИ »

Хроника

Дете од Бузалково паднало од трактор и се повредило

Малолетникот бил пренесен во Општа болница Велес каде му е укажана лекарска помош

Живот

Благодарница од Црвен крст доделена на учител од Велес во 1936 година

Документ дека хуманоста и принципите на движењето на Црвен крст имаат големи и длабоки корени во Велес

Здравство

Во Велес само два активни случаи со кoвид-19

Во Болница се згрижени девет пациенти, но ниту еден не е позитивен, туку се на продолжено болничко лекување

Живот

Спортски игри на учениците со попречност од ОУ Васил Главинов, за собирање средства за спортски реквизити и пристапна рампа (фото)

Во Велес денес престојуваа членови на Здружението на родители на деца со церебрална парализа од Скопје, чиј домаќин беше градоначалникот Марко Колев

Спорт

Убедлива победа на РК Борец за разделба од навивачите сезонава

ГРК Борец- РК Кичево 57:44

ГЛАВНИ НОВОСТИ »

Живот

Со показни вежби велешките пожарникари го одбележаа нивниот меѓународен ден (фото и видео)

Пожарникарите во најтешките моменти се најхрабри, при интервенција или при секаков вид на елементарна непогода- пожарите, поплавите или земјотресите. Тие ги ризикуваат сопствените животи за да спасат животи на граѓаните и спасат материјални добра - кажа командирот на ТППЕ Велес, Љупчо Лепидовски

Култура

Наградата „Петре Прличко“ е некоја комуникација меѓу мене и дедо ми Петре, кажа добитникот Игор Џамбазов

Денот кога Игор Џамбазов ја доби актерската награда за животно дело „Петре Прличко“ бил најсреќниот ден во неговиот живот,заедно со моментот кога ја запознал Илина, љубовта на неговиот живот

Култура

Ќе профункционира ли киното во Велес, каде се вложени 76 илјади евра

Cе разгледуваат варијантите, правно како да се реши статусот на салата и опремата, велешани да гледаат нови хит филмови

Економија

Поради ниските цени, во три фарми во велешко, намален бројот на свињи

Одгледувачите на свињи и производителите на свинско месо бараат зголемување на цената на свинското месо

Образование

Отворен ден во велешката Гимназија (фото)

Беа прикажаа капацитетите за образување на учениците како и дел од редовните школски и вон училишни активности

ГАЛЕРИЈА »

БАРАЈ »

АНКЕТА »

Дали честите сообраќајни полициски контроли резултираа со почитување на сообраќајните правила и прописи?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »

НАЈПОПУЛАРНИ »