Најголем интерес кај велешани има за субвенции за инвертор клима, аплицирале 108 граѓани

Во следната фаза Комисиите ги разгледуваат сите пристигнати барања , по што ќе се премине на извлекување по случаен избор

ОСТАНАТИ НОВОСТИ »

Здравство

Во акција за дарување крв во Градско собрани 34 единици

Tрадиционалната летна крводарителската акција годинава ќе се одржи на 21 и 22 аввгуст, недела и понеделник, од 08 до 14:30 во просториите на ЛИКОВНИОТ САЛОН во Велес

Спорт

Петрушев го освои четвртото место на ЕП за јуниори во кајак слалом на диви води

Младиот велешанец оствари одличен резултат и за малку му избега првата медалја во кајак слалом за Македонија

Забава

Велес доби Младински центар

Со младинскиот центар ќе управуваат Извидничкиот одред „Димитар Влахов“ и Фондација за локален развој и демократија „Фокус“

Спорт

Македонските кајакари јуниори, петти во Европа на ЕП во кајак слалом на диви води

Петрушев обезбеди пласман во полуфиналето со четврто време од квалификациите

Хроника

На автопат близу Велес уапсен неготинец, кој украл возило во Скопје

Ѓ.М.(68) од Неготино, се сомничи дека неколку часа претходно во Скопје одзел патничко возило „шевролет авео“

ГЛАВНИ НОВОСТИ »

Екологија

Кајакарот Стојановски предупредува дека од реката Вардар, во нејзиниот долен тек премногу се црпи песок и чакал

Од Министерството за животна средина, одговорија дека на реката Вардар низ водно од Велес до Гевгелија има 15 бази за вадење на песок и чакал, кои имаат дозвола за работа

Живот

Отстранета е артилериската граната,која утрово беше пронајдена во реката Вардар, кај мало Мовче

Се претпоставува дека некој ја има пронајдено и подоцна ја фрлил во реката

Култура

На локалитетот Стоби летово се работи на до истражување и конзервација на неколку објекти

Туристите, кои ова лето се вратија на локалитетот, по две години пауза поради ковид пандемијата

Здравство

Се зголемува бројот на активни случаи со ковид-19 во велешко

На Инфективно одделение згрижени се десет пациенти

Хроника

Излета камион кај Гевгелија, повредени се 24 мигранти, двајца се хоспитализирани

Во камионот се превезувале 49 мигранти, повеќето Сиријци

ГАЛЕРИЈА »

БАРАЈ »

АНКЕТА »

Каде го минувате слободното време за освежување летово, додека сте во Велес?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »

НАЈПОПУЛАРНИ »