По втор пат, за половина година сателитите на Маск над Велес

Сателитите треба да овозможат планетата целосно ја да биде покриена со интернет

ОСТАНАТИ НОВОСТИ »

Живот

Војници и полицајци се грижат за редот, при влезот во велешка Болница

Тие се наоѓаа и пред влезовите на времените ковид центри -физикално и инфективно одделение

Хроника

Откако со години се грижел за болната сопруга, мажот вчера се обидел да ја убие, па се фрлил во реката Црна

Настанот се случил во селото Шивец, кавадаречко

Екологија

Жителите на селата околу Криволак, стравуваат што гранатите пронајдени во Битола, ќе се уништуваат на полигонот

Жителите со страв велат дека експлозиите ќе влијаат врз нивното здравје и врз лозовите насади

Хроника

Два смртни случаи на лица позитивни на ковид-19 во Велес денес

Министерството за здравство како позитивен го води и починатиот маж од 1-ви декември, на 71 годишна возраст

Спорт

Се врати повредениот Брчков, кошаркарите на КК Борец баскет славеа во Куманово

Пораз за екипата на КМФ Кеги моби во заостанат натпревар од Првата футсал лига

ГЛАВНИ НОВОСТИ »

Здравство

Во велешко денес повеќе оздравени 31, отколку ново заразени 27, со ковид-19

Активни се 687 случаи

Здравство

Дваесет и девет здравствени работници во велешко се позитивни на ковид-19, 16 ученика и 16 просветни работници

Позитивни случаи регистрирани се и во СВР Вeлес, локалната власт, ЈКП Дервен...

Здравство

Во велешко нема кластери, но има семејни и соседски жаришта во Мелница, Градско, Горно Оризари

Лица од други градови кои се тестираат во Велес за корона вирусот, не знаејќи каде е пунктот, шетаат низ градот и се закана по другите граѓани

Здравство

Ниту по еден емсец не се најде решение за барањето на матичните доктори, за отворање приемен пункт за сомнителни случаи на ковид-19

Директорите на Болницата, Здравниот дом, Центарот за јавно здравје и матичните доктори имале состанок, но не нашле решение, засега

Економија

Тутунопроизводителите лути, откупната цена на тутунот ниска, не се отворени сите пунктови

Незадоволен од состојба е и Трајан Димковски, заменик министер за земјоделие, кој потсетува дека тутунот е стратешки производ за земјава

ГАЛЕРИЈА »

БАРАЈ »

АНКЕТА »

Како да се надмине состојбата со големиот број заразени лица, позитивни на ковид-19?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »

НАЈПОПУЛАРНИ »