Започна бесплатната вакцинација за сезонски грип, обезбедени 1050 вакцини

Од вторникот се врши комерцијална вакцинација за што се обезбедени 1,3 илјади вакцини за Повардарјето

ОСТАНАТИ НОВОСТИ »

Образование

Распишан конкурсот за доделување стипендии за талентирани студенти и ученици

Се доделуваат стипендии за по десет ученика и студенти

Екологија

По петти пат во Велес се собира електричен и електронски отпад

Услугата е бесплатна, со претходен договор со ЈКП Дервен

Спорт

ФК Тополка и ФК Бабуна изедначени на врвот од Општинската лига

Викендов во последното коло се одлучува кој ќе ,,презими,, на врвот

Спорт

ФК Превалец и натаму втор со бод помалку од лидерот во Трета лига Центар

ФК Илинден и ФК Локомотива од Градско, забележаа порази

Спорт

Кошаркарите на КК Борец баскет со втора победа по две средби во Втората лига

Неуспешен спортски викенд, порази за фудблаерките, футсал екипата, одбојкарите, ракометарите

ГЛАВНИ НОВОСТИ »

Живот

Се поставуваат безбедносни столпчиња пред пешачките премини

Целта е безбедност на пешаците, намалување на бројот на сообраќајни незгоди и несакани последици

Екологија

Велешките советници лути, оти Министерството за животна средина не дозволува да постават сопствени мерни станици

Негативниот одговор на МЖСПП ги обедини власта и опозицијата а постојната мерна станица, не работи година и половина

Живот

Втора смена во градинките во Велес нема, оти нема интерес

Затоа секоја прва работна сабота имало дежурен објект, и покрај малиот интерес

Хроника

Зголемен е бројот на каснувања од кучиња скитници во Велес

Во полиција за првите десет месеци од годинава имало 25 пријавени случаи на каснување на куче што е повеќе од лани за истиот период. Во Болница пак побарале 50 лица помош поради каснување на куче

Економија

Коштаните во велешко бргу се обраа и продадоа

Родот од десетина тони се продал на големо

ГАЛЕРИЈА »

БАРАЈ »

АНКЕТА »

Дали користите велосипед во Велес?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »

НАЈПОПУЛАРНИ »