речник контакт

Борец го растури Тиквеш во гости, за купот 7:3

За три дена велешани падни стани, загубнија во првенството победија во Купот

Петар Печков

По неделниот пораз во локалното дерби, велешани покажаа зошто тактизирале во Превалец. Таму загубија со 3:2 играа со втора постава. Тренерот Димитровски најави дека ги одмара најдобрите за куп средбата со Тиквеш.

Така и бидна поразот бргу се заборави и во надмоќна игра, комплетен состав Борец како трето лигаш го растури второлигашот Тиквеш со високи 7:3, полувреме 2:0.

Така велешани одат во наредната фаза од купот во регионот а веќе в четврток на Градски тест со штипска Брегалница, прволигаш. Средбата е контролна во пресрет на баражот за пополнување на Втора лига, оти веќе се знае дека  Борец е првак на Третата лига југ.

АНКЕТА »

Како да се надмине состојбата со големиот број заразени лица, позитивни на ковид-19?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »