речник контакт

Велес град на културата 2015!?

Четврток официјално ќе биде познато кој македонски град ќе биде домаќин

Петар Печков

Велес е градот на културата за 2015-та година. Ова е неофицијална и непотврдена информација до која ТРМР дојде. Се очекува четврток на прес конференција да  биде официјализирана.

 Во конкуренција биле Струмица и Неготино, кои како и Велес поднеле пријава по конкурсот за град на културата.   Тогаш ќе бидат познати и содржините кои велешани ќе ги следат следните 11 месеци.

Велес беше домаќин  град на културата во 2005-та година. Главниот адут на градот е новата театарска зграда, каде треба да се одржат дел од содржините на манифестацијата. 

АНКЕТА »

Како да се надмине состојбата со големиот број заразени лица, позитивни на ковид-19?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »