речник контакт

Маџари – Борец 2:1, ОФЛ три екипи на врвот по петтото коло

Борец загуби на гостувањето во Скопје. Во Трета лига југ слаби резултати на велешките екипи. Во ОФЛ на врвот Форца Нова, Гемиџии и Мартолци

Петар Печков

Борец е поразен на гостувањето,  од екипата на Маџари солидарност во  десетото коло на Втората лгиа со 2:1. Ова беше заостанат натпревар, од минатата сабота. Борец израмни на 1:1 а домаќините поведоа во 45-та минута, на крајот од прво полувреме а победија со гол постигнат во 73-та минута. По овој  пораз Борец е 11-ти со 12 бодови.

 Големо Коњари – Превалец 1:1, Младост Удово – Илинден Башино село 1:0, Бабуна слободна. По девето коло Бабуна петта Превалец седми   со 13 бода, Илинден Башино село  10-ти со 12 бода.

 Во општинската фубалска лига, на врвот Форца нова, Матролци и Гемиџии, сефте победа за Башкими. Следното коло дерби Гемиџии – Мартолци.

5-то коло
 Гемиџии – Илинден БС  4:1
Мартолци – Госки 7 :1
Форца Нова – Младост 1:1
Интернационал – Богомила 3:0 службено неодигран
Бирлик  - Башкими  0:3

Т  А  Б  Е  Л  А

1. Форца Нова               5   3   1   1      9 : 7   10
2. Мартолци                  5   3   1   1   17 : 8    10
3. Гемиџии                     5   3   1   1   17 : 7    10
4.Младост                      5   2   3   0     7 : 4     9
5. Интернационал       5   2   1   2     12: 8     7
6. Богомила                  5   2   0   3     12:14    6
7. Илинден БС              5   1   2   2       7 : 9    5
8. Башкими                   5   1   1   3       8 : 7    4
9. Горски                        5   1   1   3      8 :12   4
10. Бирлик                     5   1   0   4      2 :13   3

 Идно коло 26 и 27 октомври

Илинден – Башкими
Богомила – Бирлик
Младост – Интернационал
Горски – Форца Нова
Гемиџии - Мартолци

АНКЕТА »

Како да се надмине состојбата со големиот број заразени лица, позитивни на ковид-19?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »