речник контакт

Форшпед - Македонија Макс 3:0

Велешанки и во второто дерби од одбојкарското првенство победија и сега се сами на врвот

Петар Печков

Одбојкарките на Форшпед со 3:1 ( 25:18, 16:25, 25:23, 26;24)  ја победија екипата на Македонија макс од Струмица, со која заедно беа на врвот од табелата на женската одбојкарска лига. Во тежок  и рамноправен натпревар, кои се играше 120 минути,  велешанки стигнаа до нови бодови со кои сега се сами на врвот.

Победникот се решаваше во третиот и четвртиот сет, кои домаќинките ги добија на разлика. Форшпед  засилен со две српски одбојкарки Петровиќ и Васиљевиќ и амбициозниот грчки спонзор,  така ја најавија нивната цел освојување на  шампионската титула.

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »