речник контакт

Анастасовски остана во Вилпен

Уште една година настапи за македонскиот ракометен интернационалец Горјан Анастасовски ( 28 год) за екипата на француски Вилпант од Париз

Петар Печков

Уште една година настапи за македонскиот ракометен интернационалец Горјан Анастасовски ( 28 год) за екипата на француски Вилпант од Париз. Иако клубот годинава ќе игра во третата тамошна лига, Атанасовски се решил да остане верен и во претстојната сезона на екипата во која играше претходните три години.

- Имав понуди и од прволигашки екипи во Франција, но сепак се решив да останам во клубот каде одлично сум примен. Засега останувам верен на Вилпант а по завршувањето ан овој договор се е можно – изјави Анастасовски, кој престојува во родниот Велес. Неговата екипа за две победи била пократка од пласман во повисок ранг а лидерот два пати го победлиа, како гости дури и со 9 голови разлика, сепак не успеале да се пласираат на првото место. Добар пласман имале и во францускиот куп, каде во осм,инафинаелто биле поразени до ПСЖ. Во екипата имало освен него и тројца странци, романец, литванец и тунижанец со јасна цел освојување на првото место. Анастасовски кој сега игра на позициајта среден бек, има 20-тина настапи за македонската сенорска репрезенатција, откако замина во Франција е заборавен од селекторите, но та не му пречи да ја следи најдобрата селекција преку малиот екран. Тој со  повеќето од нејзините членови е генерациски поврзан и заедно настапувал во Борец, Пролет и Вардар.

- Имаме добра репрезентација коај за жал нема континуитет во настапи. И кога игра треба да спарингува со силни екипи, доколку играме со Бугарија, Турција не ќе можеме да одиме напред. За силна репрезентација потебни се силни противници – вели Горјан Анастасовски. 

АНКЕТА »

Дали користите велосипед во Велес?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »