Помалку благо во храната за децата од градинката и учениците во Интернатот, препорача д-р Петрова од Центарот за Јавно здравје

Храната која ја консумираат децата во градинките, во ОУ Блаже Коневски и средношколскиот интернат „Лазар Лазаревски“ од Велес, одговара на пропишаните препораки

ОСТАНАТИ НОВОСТИ »

Култура

Од четирите најгледани филмови во светот, три се прикажуваат во 3Д киноверзум во Велес

Премиера на „Опаку, наопаку“ е американски анимиран, семеен филм за сите возрасти,

Екологија

Водата од водоводот во Лозово е квалитетна и исправна за пиење, порача градоначалникот на Лозово Бошко Цветковски

Тој во прилог на ова ги објави резултати од испитувањето на водата за пиење од Центарот за јавно здравје Велес

Економија

ЈКПД Тополка започна со електронска наплата на сметките за вода во Општина Чашка

Плаќањето е без провизија, брзо и сигурно

Хроника

Велешките пожарникари со две интервенции, по барање помош од граѓани за несекојдневна ситуација

Во првиот случај спасена е жена која паднала во када а во вториот лице кое било заклучено во дуќан

Хроника

Упасени четворица велешани, под сомнение за поседување на дрога

Вчера, понеделник уапсени биле уште две други лица, во акции, кои не се поврзани меѓусебно

ГЛАВНИ НОВОСТИ »

Економија

Започна градежните работи на преадаптирање на улицата 8 Септември во центарот и реконструкција на тротоарите

Ќе се бележат ли пешачките премини пред киното кон НА-МА и од НА-МА кон Дворови

Хроника

Шест години затвор за Мустафов, кој призна дека запали казино откако ги прокоцкал парите, па предизвика штета од половина милион евра

Обвинетиот најави дека ќе ја надомести штетата кога ќе биде во можност

Економија

По постигнатиот договор за слободна трговија со Украина, за половина година лани Македонија извезе повеќе зеленчук а помалку овошје, во висина од 10 милиони евра

Пласманот на македонското овошје и зеленчук на пазарите во Украина, дојде по затворањето и забраната за извоз на пазарот во Русија, а по инвазијата врз Украина

Екологија

Материјата која плива по површината на езеро Младост ги одвраќа посетителите за капење (видео)

Треба човечкот да помогне, со чистење, така ќе се ослободи површината на езерото. Фекалии не се, тоа се органски материи остатоци од алгите, трските, нивниот цвет -вели д-р Снежана Петрова

Живот

Врачена актерската награда за животно дело на Јордан Витанов, на фестивалот Војдан Чернодрински

Исто признание доби и актерката Мими Таневска-Србиновска

ГАЛЕРИЈА »

БАРАЈ »

АНКЕТА »

Дали Ликовниот салон е вистинското место за венчавки?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »

НАЈПОПУЛАРНИ »