речник контакт

Андоновски и Јазбец добитниците на Рациновото и Почесното Рациново признание, засадија садници во шумата на Рацин

Садниците ги наменија за спомен на сите кои сонуваа подобар свет а ги дадоа животите во Втората Светска војна

Петар Печков

Со засадување на  млади садници во шумата на Рацин, добитниците на Рациновото признание -Венко Андоновски и Почесното Рациново признание словенечкиот амбасадор Милан Јазбец, му оддадоа почит на поетот и револуционер Коста Солев.  Спомен шумата се наоѓа на локација на Спомен Костурницата и од 2014-та година, лауреатите со засадување садници оставаат вечен траг за нивното наградување.  

Би сакал животот на ова дрво да ги надомести животите на сите што ги дадоа, сонувајќи некаков подобар свет, како што беше светот на Рацин - рече Андоновски. Тој ,,Рациновото признание,,  го добива за романот „Припитомување на кучката – раскази за лудилото“. Андоновски по втор пат е добитник, прв пат во 1993-та за ,,Фрески и гротески,,.  Годинава жирито во образложението за наградата напиша ,, Збирката е ремек дело во современата македонска книжевност. Во неа има и топлина и пародија. Андоновски уште еднаш преку исечоците од животите на своите обични ликови ја слика паланечката култура и свест,,. Садница на туи, засади и добитникот на Почесното Рациново признание, кое се доделува за ширењето на македонската култура и јазик во светот. 

Мојата мајка преживеа четири години , интернирана од Словенија во Германија во предградие на Дрезден на 10 годишна возраст, во Втората Светска војна. Почина лани во јануари, го преживеа бомбардирањето на Дрезден. Ова дрво нека биде спомен на сите кои починале ,во таа војна, како што го споменуваме големиот интелектуалец, човек  и поет Рацин - кажа Јазбец. Тој е амбасадор на Словенија во земјава, и професор на универзитет. Има преведувано македонски автори на словенечки и обратно.   Нив наградите ќе им бидат врачени вечерва, на затворањето на манифестацијата, која годинава е 56-та по ред.

АНКЕТА »

Дали летово планирате да одите на одмор и ако одите каде?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »