речник контакт

Бабуна е нов лидер во Општинска фудбалска лига

Ракометарите поразени од скопски Вардар во заостанат натпревар од Супер лигата

Петар Печков

Во заостанат натпревар од разигрувањето за првак  во ракомет, скопски Вардар како домаќин го совлада Борец со  39:28 ( 19:13). Домаќините, екипа која се најде меѓу четирите најдобри во Европа,  имаше полесен тренинг против велешани.  Тоа резултираше и со израмнување 9:9 во 13-тата минута за потоа скопјани тргнат силовите и од напад во напад ја зголемуваат предноста, која на крајот стигна до за нив +11.  Кај Вардар сите освен голманите и Караџиќ се впишале во листата на стрелците, додека  кај  ГРК Борец  10 постигна Димитриевски а Илиев 6. Во следното коло, викендов дома во салата Гемиџии Велешани  ја пречекуваат екипата на Охрид и можноста за прва победа во оваа конкуренција.  

Се одигра 19-тото коло од Општинската фудбалска лига по кое дојде промена на врвот. Нов лидер е екипата на Бабуна од Мартолци    

ФК БИРЛИК - ФК МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 2:3

ФК МАРТОЛЦИ 2007 - ФК МЛАДОСТ Велес 1:1

ФК Интернационал - ФК БАБУНА               0:3 службено

ФК БАШКИМИ 2008 - ФК ФОРЦА НОВА 3:0 службено

ФК ГОРСКИ - ФК ТОПОЛКА                             1:8

                          Т  А  Б  Е  Л  А

1. ФК БАБУНА                            17   15   0   2   70:14    45

2. ФК ИЛИНДЕН БС                   17   14  1    2   46:12    43

3. ФК МАРТОЛЦИ                     17    11  3   3    52:25   36

4. ФК МАКЕДОНСКО СОНЦЕ  18    11  1   6    56:40   34

5. ФК ФОРЦА НОВА                  17      9  2    6   38:31   29

6. ФК БАШКИМИ                       18      8  2    8   33:33   26

7. ФК ТОПОЛКА                         17      6  2    9    44:51   20

8. ФК МЛАДОСТ                        17      4  5    8    20:33   17

9. ФК БИРЛИК                            17      4  1   12   36: 56  13

10. ФК ГОРСКИ                           18     2   1   15   21:68    7 

11. ФК Интернационал            17     2   0   15   21:74    6

 

                 Следно 20-то коло

ФК ТОПОЛКА - ФК БАШКИМИ

 ФК ФОРЦА НОВА - ФК Интернационал

ФК БАБУНА - ФК МАРТОЛЦИ

ФК МЛАДОСТ - ФК БИРЛИК

ФК МАКЕДОНСКО СОНЦЕ - ФК ИЛИНДЕН БС

Слободна е екипата на  ФК Горски

АНКЕТА »

Дали летово планирате да одите на одмор и ако одите каде?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »