речник контакт

Башкими му се заканува на лидерот Младост

Ефикасно коло на Општинската фудбалска лига со 18 гола на 4 средби. Трета лига Југ, две победи и пораз за велешките екипи

Петар Печков

Во 15-тото коло од Третата лига Југ, две победи и пораз за велешките екипи кои се натпреваруваат во овој ранг. Екипата на Бабуна во борбата за  опстанок со 5:2 ја совлада екипата на Партизан од Обршани, која е четврта.  

Превалец исто така дома победи со минимални 1:0 против ниско пласираниот 11-тио Октомври од  Прилеп. Борец 1919 загуби на гостувањето во  Прилеп од последно пласираниот Варош со 4:2. Во следното коло Борец 1919, кој е 5-ти со 19 бода, дома сабота на Градски во   15,30ч. игра со лидерот Победа од Прилеп. Бабуна која е 7-ма со 16 бода гостува во Прилеп на 11 Октомври кој има ист број бодови  и е на 9-то место. Трето пласираниот Превалец и има 32 бода, гостува на Дојранско езеро кој е 10-ти од 12 екипи со 15 бодови. 

Екипата на Башкими му се заканува на лидерот Младост во Општинската фудбала лига. По двата порази на првопласираната екипа, Башкими од  Горно Јаболчиште стигна до 4 бодови разлика а веќе в сабота, по гостувањето во Башино село против Илинден БС,  може да се знае дали ќе има неизвесна трка или лидерот ќе има поголема предност. 

 

13 коло 

Илинден 55 - Интернационал                                    2:1

Башкими -Горски                                                        5:1   

Форца Нова - Младост                                               3:0

Гемиџии -Бирлик                                                        5:1

слободни: Илинден БС и Мартолци

 

Т   А   Б   Е   Л   А

1. Младост                       12       9    1   2    21:14       28

2.Башкими                       12       7    3   2    32:20       24

3. Форца Нова                 12        6    4   2     19: 9      22

4.Илинден 1955               11       6    2   3     17:16      20

5. Гемиџии                       12       5    4   3     26:21     19

6. Мартолци                    11        5    3   3     25:13     18

7.Илинден БС                 11        3    2   6     28:24     11

8.Интернационал           11        2    2   7    18:27        8

9. Бирлик                        11        2    1   8     21:33       7

10.Горски                        11       1    0  10    14:44        3

 

 следно коло сабота,   се играат на Градски

Бирлик - Форца Нова              10ч 

 Интернационал - Мартолци   12ч.

 Горски - Илинден 55               14ч.   

Илинден БС - Башкими се игра во Башино село во 11ч.       

слободни: Младост и Гемиџии

АНКЕТА »

Како го минувате времето дома во полицискиот час?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »