речник контакт

Борец втор на ракометниот турнир во Струга

Велешани во финалето загубија од Пелистер. Најдобар поединец Димитриевски од Борец

Петар Печков

На 39-тиот ракометен  меѓународен турнир кој се одржа во Стгруга велешкиот ракометен суперлигаш Борец во финалето загуби од битолски Пелистер со 21:16 полувреме 12:10.

Претходно велешани во групата победија против домаќинот Струга 45:12 , Спарта од Варна Бугарија со 31:23   и младинската селекција на Турција со 31 :23. Интересно е што во првото полувреме против Борец, домаќинот Струга псотигнал дури 2 ( два ) гола.

По враќањето во Велес, на Борец му останува да одигра повеќе контролни натпревари, што недостигаше  во досегашнито тек од подготовките.

АНКЕТА »

Како да се надмине состојбата со големиот број заразени лица, позитивни на ковид-19?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »