речник контакт

Борец славеше во градското дерби

Осмо коло на Општинска фудбалска лига. Недела Превалец - Победа Валандово, Илинден БС - Македонско сонце.

Петар Печков

Во  локалното дерби oд Третата лига југ, фудбалерите на Борец 1919 го победија тимот на Гемиџии со 3:1, полувреме 1:0. Превалец пака загуби во Дојран од Дојранско езеро со  минимални 1:0. Така по осмото коло Борец 1919 е втор со 19 бодови, Превалец е четврти со 16 а Гемиџии е 9-ти со 10 бода.  

Целосната табела  на Третата  лига   Југ можете да ја видите во прилог  како фотографија.  Во следното деветто коло дерби за врвот Превалец против Победа Валандово, кој е трет со 19 бода, Борец 1919 гостува  во Удово на  12-тиот  Младост кој   има само пет бода а Гемиџии дома  играат со Напредок од прилепско Крушеане кој е  петти со 16 бодови. 

Се одигра и осмото коло на Општинска фудбалска лига и постигнати се следните резултати:

Мак. Сонце – Бирлик              5:3

Младост –Мартолци              0:0

 Форца нова – Башкими         0:1

 Тополка – Горски                   2:3

Бабуна – Интернационал     5:2     

   Слободен Илинден БС

                     Т А Б Е Л А 

1. Македонско сонце         8  6   0   2   32:12    18

2. Бабуна                          7  6   0   1    28:7     18

3. Илинден БС                 7   6  0   1   20:6      18

4. Мартолци                    7  5   1   1   27:14    16

5. Башкими                      8  4   0   4    16:16   12

6. Форца Нова                 7  3    0  4   11:14      9

7.  Бирлик                         7  3   0  4    20:24      9

8. Младост                       7  2   2  3     9:13       8

9. Тополка                        8   2  0  5    11:20      6

10. Горски                         8  1   1  6    11:28     4

11. Интернационал           7  0   0   7      6:37     0

               Во следното коло играат: 

Интернационал  - Форца нова

Бирлик - Младост

Илинден БС – Мак. Сонце

 Мартолци –Бабуна

 Башкими -  Тополка

 Слободна екипата на Горски  

АНКЕТА »

Дали ќе гласате на локалните избори, закажани за 17-ти октомври?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »