речник контакт

Борец со бод од Обршани, Превалец поразен во Валандово

Ефикасно осмо коло на Општинската фудбалска лига, со без малку пет голови по натпревар

Петар Печков

Во деветтото коло на Третата лига југ, екипа на Борец 1919 се врати  непоразена од гостувањето во Обршани. Одигра нерешено без голови 0:0  со екипата на Партизан.Тоа беше соседско дерби според пласманот ан табелата.

Сега по и кола Борец 1919  е 7-ми со 12 бода и  гол разлика 20:11. Екипата на Превалец пак гостуваше на второпласираната Победа во Валандово, каде загуби 4:2.  Превалчани се едно место повисоко од Борец, 6-ти со 13 бода и гол разлика 15: 13  

Во следното десетто коло, Превалец игра дома со  претпоследниот тим на табелата Горно Коњари, додека Борец 1919 гостува на четврто пласираната  екипа на  Дојранско езеро во Дојран.   

 Се одигра и осмото коло на Општинската фудбалска лига, каде екипите на   Гемиџии и Бабуна продолжуваат со израмнетата трка за врвот.   

осмо коло

Бирлик - Форца нова    3:0

Тополка -Бабуна           1:4    

Младост -Гемиџии        2:4

Мартолци -Горски         3:2 

Башкими -Илинден БС 1:4 

слободни: Мак. сонце и Интернационал 

 

Т А Б Е Л А  

1. Гемиџии                          8  7  1 0     34:12   22

 2. Бабуна                           7  7 0  0     42:11   21

 3.Илинден БС                    7  5  1  1    23:12   16

 4.Младост                          7  4  0  3     11: 9   12

5.Мартолци 07                    7  3  2   2    17:20  11

6. Македонско сонце        7  3  1  3    13: 11  10

 7.Тополка                          7   2  1  4    14:12     7 

 8.Горски                            7   2  0  5     14:12    6

 9.Бирлик                           7   2  0  5      7:34     6

10.Башкими                       7   1  1  5     9: 18     4

10. Интеренационал         6  1  0  5    11:24      3

12. Форца нова                  6   0  1  5     4: 12     1

девето коло:

Лилиндн БС-Младост

Бабуна -Башкими

Форца нвоа - Тополка

Горски -Мак. сонце

Интернационал - Мартолци

слободни: Гемиџии и Бирлик  

АНКЕТА »

Дали летово планирате да одите на одмор и ако одите каде?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »