речник контакт

Борец 1919 победи, Превалец ремизираше

Општинска фудбалска лига уште едно ефикасно коло по пет гола на натпревар

Петар Печков

 Во 16-тото коло на Третата лига Југ Борец победи дома, Превалец на  гостувањето одигра нерешено. Уверливи 6:1 забележаа фудбалерите на Борец 1919 против  соседот на табелата Зорбас Победа од Мрзенци.

Превалец пак во соседско дерби по местото на табелата, на гостувањето против  Дојранско езеро ремизираше играјќи 1:1.  Превалчани се 4-ти со 24 бодови а Борец 1919 е седми со 21 бод.

Во следното 17 коло и двете екипи гостуваат. Превалец на претпоследниот Младост од   Удово а Борец 1919 на второпласираната Победа во Валандово.  

 

 Уште едно ефикасно коло на Општинската фудбалска лига со повторно пет голови по натпревар.    18  коло: 

Тополка - Младост                            1:0     

Брилик -Гемиџии                               1:4 

Мак.Сонце - Илинден БС                 2:5

Интернационал - Форца Нова       1:6

Мартолци - Бабуна                           0:4

слободни: Горски и Башкими 

 

 

Т А Б Е Л А

   1. Бабуна                               15  15    0    0     74:16     45

  2. Гемиџии                            16  14    1     1     67:20     43

  3.Илинден БС                       16  10    1    4    45:23      31

  4.Тополка                              15    7    2    6     31:21     23 

  5. Македонско сонце         16    6   4    6      30:40     22

  6.Бирлик                               15    6   1     8       23:48     19

  7. Мартолци 07                   16    4    5     7     30:44     17

  8.Форца нова                      14   5     1    8     27:26      16

 9.Младост                            16    4    2   10     21:44    14

 10.Горски                             15    4    1   10      16:39     13

11.Башкими                         15    3    3     9      30:42     12

12. Интернационал            15   3    1    12      24:55    10

 

 наредно  19 коло

Илинден БС - Бирлик

Форца Нова - Мартолци

 Бабуна - Мак. Сонце

Гемиџии - Тополка

 Младост - Башкими

слободни:Горски и Интернационал 

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »