речник контакт

Вардар во април низ Велес со висок водостој

Половина месец нивното на реката е над просекот од 108 цм

Петар Печков

Според измерените вредности нивото на реката Вардар низ Велес е со висок водостој. И тоа континуирано во текот на изминатите 13 дена од овој месец.

Според измерените вредности на Управата за Хидрометеорологија,  денес во 7,30 нивото било 150 цм а просекот за април месец е 108 цм. Така е сите денови од месецов. Некои денови измерени се и повисоки вредности, како што е  на 8-ми април од 170 цм.   

Според метеоролозите тоа се должи на високите температури и топењето на снегот. Ако се суди според прогнозите за наредната седмица кога не очекуваат дождови, извесно е дека високото ниво на реката Вардар низ Велес ќе продолжи и натаму.  

АНКЕТА »

Велес е еден од малкуте градови во Македонија, кои немаат пешачка зона во центарот на градот. Дали сте за улица 8-ми септември од Сармаале до споменикот на Илинденците да биде затворена за сообраќај а тој дел пешачка зона?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »