речник контакт

Велес домаќин на Државниот натпревар на аматерски филм

За учество биле пријавени 44 дела во пет категории: документарен, краток игран, експериментален, анимиран и едноминутен филм

Петар Печков

Велес викендов е домаќин на 44-тиот Државен натпревар на непрофесионален филм.  Ќе биде отворен утревечер, петок, на сцената на новата тетарска зграда.

За учество биле пријавени 44 дела во пет категории: документарен, краток игран, експериментален, анимиран и едноминутен филм.  

Жири комисијата во состав: Илинденка Петрушева, Јордан Витанов и  Миле Петковски ќе одлучува за најдобрите во сите категории.  Организатори на фестивалот се Кино сојузот на Македонија, Народна техника на Македонија  и велешкиот театар. 

АНКЕТА »

Како да се надмине состојбата со големиот број заразени лица, позитивни на ковид-19?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »