речник контакт

Велес како Венеција

Саботното невреме придонесе улиците на градот да бидат поплавени, како и повеќе домови. Така за кратко Велес заличи на Венеција.

Петар Печков

Силниот ветер, проследен со обилни вренежи во саботата околу 21 часот, придонесе Велес, во поголем дел од градот да биде под вода. Многу подруми, домови, продавници беа поплавени, и во новиот и во стариот дел на Велес. Во новиот дел од градот заврна и град а ударите на гром оштетија повеќе електро - уреди во домовите на велешани. Сообраќајот еден час беше во колапс, бидјеќи на повеќе локации каде се собира атмосферската вода, едноставно физички не беше можно да се мине ни со чамец, а камоли со автомобил.

АНКЕТА »

Како да се надмине состојбата со големиот број заразени лица, позитивни на ковид-19?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »