речник контакт

Велешанецот Јонуз селектор на фудбалската репрезентација!!!

Управниот одбор на Фудбалската федерација на Македонија на 33 седница, донесе одлука за именување на Мирсад Јонуз за селектор на сениорската фудбалска репрезентација на нашата земја.

Петар Печков

Управниот одбор на Фудбалската федерација на Македонија на 33 седница, донесе одлука за именување на Мирсад Јонуз за селектор на сениорската фудбалска репрезентација на нашата земја.

Тој е роден во велешкото село Милино 1961 а заврши и средна економска во Велес. Кариерата ја започна и играше во ФК Борец. Веста за назначувањето на Јонуз за селектор на А репрезентација ја објави претседателот на ФФМ, Харалампие Хаџиристески.

Досегашниот прв стратег на младата селекција, Мирсад Јонуз, кој инаку е девети стратег кој ќе седне во селекторската фотелја на фудбалската репрезентација на Македонија, на кормилото ќе го наследи Словенецот Сречко Катанец. Тој оваа функција ќе ја извршува до крајот на квалификациите на СП 2010.

Мирсад многу успех со репрезентацијата, радост и победи за навивачите.


АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »