речник контакт

Велешанецот Даниел стапи во брак во партнер од Германија

Даниел ги руши предрасудите

Петар Печков

Велешанецот  Даниел  Димов стапи во брак со  неговиот партнер од Германија Андреас Милер.    Не можејќи да ја круниса неговата врска во Македонија, поради законската пречка, тие  се венчале на  почетокот на месецов, на 6-ти ноември  во Германија. Тој за неговиот животен пат напиша   за  ЛГБТИ Центарот за поддршка од Скопје. 

Нашата приказна се разви брзо, откако се запознавме на социјалните мрежи.  Почнавме со правење планови за нашето заедништво во иднина, целата работа беше за една година. Датумот на венчавката го избравме така што се поклопи со роденденот на неговата баба. Имавме цел месец за планирање на нашата венчавка. Андреас и јас се венчавме на 6 ноември, 2015 година. Тоа навистина беше најсреќниот ден во нашите животи - напиша Даниел, кој работи како моден дизајнер.

АНКЕТА »

Велес е еден од малкуте градови во Македонија, кои немаат пешачка зона во центарот на градот. Дали сте за улица 8-ми септември од Сармаале до споменикот на Илинденците да биде затворена за сообраќај а тој дел пешачка зона?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »