речник контакт

Велешанец превезувал Сиријци мигранти

Мигрантите мамка за нелегална пелачба, за разбојништва, измами. На нивната мака некои наши сограѓани заработуваат

Петар Печков

 Велешанецот Ј.В (25 год) е фатен на дело како превезува мигранти.  Настанот се случил минатата седмица кога пријавениот   на локалниот пат с. Богородица – Гевгелија во возилото марка “КИА “ со велешки регистарски таблички качил тројца сириски мигранти.

Тоа го сторил со намера да ги пренесе до Куманово но од страна на полициски службеници е сопрен на автопатот Е-75 во близина на месноста викано “Авлаќот“. Ј.В. се обидел по сопирањето да побегне е фатен и приведен, поднесена му е кривична за кримучарење мигранти  а од страна на Судија на претходна постапка одредена му е мерка притвор во траење од осум дена. 

 Во велешко измиантата половина година мигрантите од Блискиот исток се цел на измами, разбојници, нелегална печалба со превоз, за што повеќемина добија и затворски казни. 

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »