речник контакт

Велешанка пливачката Богдановски, меѓу најдобрите во НЦАА

Таа две седмици е во американскиот врв на студенти пливачи

Петар Печков

Анастасија Богдановски,  американка со велешко потекло,  две седмици е во самиот врв на National Collegiate Athletic Association, НЦАА за пливање.(за потсетување, американските студенти  НЦАА имаат  за сите спортови, а кај нас е посебно популарна НЦАА кошарката).

Нејзините врвни резултати на трките кои ги пливаше на почетокот од овој месец, ја поставија како најдобра  меѓу пливачите од сите американски Универзитети.  На овие натпревари ги соборила рекордите на Универзитетот на 50 и 10 слободно.

Таа студира на Џон Хопкинс Универзитетот, кој е специјализиран за медицина и кој досега има дадено 27 нобеловци.  Ана е и македонска репрезентативка во пливање.

АНКЕТА »

Како да се надмине состојбата со големиот број заразени лица, позитивни на ковид-19?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »