речник контакт

Велешките возачи најдисциплинирани, најмалку пијани откриени зад воланот

Во Скопје, Куманово, Штип, Струмица и Битола откриени биле помеѓу 23 и 50 возачи

Петар Печков

Ако пред седум дена,  во сообраќајната контрола, на СВР Велес биле откриени десет возачи, кои возеле под дејство на алкохол, во ова викенд контрола ги имало далеку помалку, само четири, за период од шест часа.

Во периодот од 22 часот сабота  до 4  часто недела,  на територијата на СВР Велес била спроведена акциска контрола на возачи кои управуваат возило под дејство на алкохол. Притоа, биле откриени 16 прекршоци од кои четири во Велес, осум во Кавадарци и четири во Неготино - информираше Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес. 

За сите прекршоци изречени биле соодветни казни. 

Споредбено во Скопје биле откриени 52 возачи кои управувале возило под дејство на алкохол,  во Куманово 50, во Штип 33, во Струмица 23, во Битола 35. 

АНКЕТА »

Дали состојбата со ковид-19, го промени начинот на живот кај Вас?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »