речник контакт

Велигден 2014, Св. Пантелејмон (фото)

Како изгледаше храмот Св. Пантелејмон на Велигден, ноќта саботата спроти неделата

Петар Печков

Најрадосната вест за православните христијански души, веста за Воскреснието на Господ Исус Христос беше објавена точно на полноќ  во саботата спроти неделата низ сите храмови ширум светот.

Милиони верни души ширум целиот свет извикуваа „Навистина Воскресна“!

Централната прослава на празникот над празниците во Повардарската епархија, беше одржана во Соборниот храм „Св. вмч. Пантелејмон“ во Велес, каде Митрополитот Повардарски г. Агатангел ја објави најторжествената и најрадосната вест на Православието.

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »