речник контакт

Владиката Агатангел во нова куќа

По встоличувањето за Митрополит Повардарски, Владиката Агатангел се всели во новата резиденцијална куќа, која беше изградена за една година.

Петар Печков

По встоличувањето за Митрополит Повардарски, Владиката Агатангел се всели во новата резиденцијална куќа, која беше изградена за една година.

Така тој повеќе нема да престојува во зградата на Повардарската Епархија и погледот на Вардар го замени со поглед кон езерото Младост, бидејќи објектот се наоѓа во населба Отовица.

Резиденцијалната куќа ја осветија Архепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан заедно со архијереите Иларион, Тимотеј и Агатенгел.

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »