речник контакт

Во велешката касарна собрани 24 крвни единци

На јунската акција крв даруваа 25

Петар Печков

Припадниците на Армијата денеска повторно ја потврдија нивната хуманост. На есенската акција која се одржа денес, петок, во просториите на велешката касарна „Алексо Демниевски – Бауман“ даруваа вкупно 24 крвни единици.

Ова е голема бројка ако е има во предвид фактот дека во касарната повеќе не доаѓаат војници доброволци, туку овде се само офицери, подофицери и професионални војници - велат од Општинскиот Црвен крст, кој заедно со Институтот за трансфузиона медицина, беа организатори на оваа акција.

Во период на Пандемија со Корона вирус, ова е втора крводарителска акција која се реализира во велешката касарна. На јунската даруваа 25 припадници на армискиот состав. За утре, сабота е закажана крводарителска акција, организирана со Здружението на граѓани „Велес бајкинг“, која ќе се одржи во Ликовен салон од 9 до 14ч. 

АНКЕТА »

Како да се надмине состојбата со големиот број заразени лица, позитивни на ковид-19?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »