речник контакт

Во локалното дерби од Трета лига Центар ФК Превалец ја совлада ФК Бабуна

Резултати Општинска фудбалска лига, пораз за фудбалерките дома

Петар Печков

Се одигра 16-тото коло од Третата фудбалска лига Центар. Во локалното дерби се сретнаа првопласираниот ФК Превалец  и трето пласираната ФК Бабуна.  Победи домаќинот со 2:1 (0:0). Трите гола паднаа во последните 25 минути од средбата и со нови три бода превалчани се зацврстија на врвот  со 41 четири повеќе пред второпласираниот ФК Питу Гули од Крушево. ФК Бабуна останува трета со  27 бода.  Фенерџијата на табелата ФК Тополка играше дома во Превалец и загуби со 1:2 од  петто пласираниот ФК Ново Црнилиште. Во следното коло лидерот ФК Превалец   во Росоман на истоимената екипа која е седма со 21 бод. Гостува и ФК Тополка на ФК Младост 1930 во прилепско Кривогаштани,  која е десетта со 15 бода и четири победи. 

Во 16-тото коло од Третата фудбалска лига Исток ФК Работник од Лозово загуби минимално со 1:0 во Виница од последно пласираниот тим на ФК Слога 1934. И по ова коло лозовчани се четврти со 22 бода. Денес, среда се игра вонредно коло, но бидејќи екипата на ФК Кежовица се откажа, тие се слободни. 

Фудбалерките на ЖФК Борец играа заостанат натпревар од  17-тото коло на Првата лига. На Градски се поразени од струшки АС Јунајтед со 0:11 (0:4) . Гостинките се трети на табелата со  38  а велешанки остануваат претпоследни 4 бода. со Во следното коло викендов гостуваат во Струмица на ЖФК Тиверија. Тие  четврти со 34 бодови. 

Викендов играа и фудбалерите од Општинската лига. Во 13-то коло постигнати се следните резултати:

Локомотива - Горски              1:0

Мартолци - Илинден БС    одложена

Согле - Форца Нова                1:2

Интернационал - Младост  2:3

слободна беше екипата на Башкими

Т   А   Б   Е   Л   А

1. Форца нова            11    9   1   1      27: 8     28

2. Мартолци 07          11   8   1   2      38:15    25

3. Башкими                 11   6   1   4      20:15    19

4. Локомотива           11   5   3   3       24:23    18

5. Илинден БС            11   5   0   6      21:21    15

6. Младост                  12  4   2   5       13:23   14

7. Горски                    12   3   2   7       14:24   11

8. Интернационал       12   3   0   8      27:36     9

9. Согле                     12   2   2   8       15:31     8

          Во следното 14 коло играат:

Младост - Согле

Форца нова - Мартолци 07

Илинден БС  Локомотива

Горски - Башкими

слободна е екипата на Интернационал 

АНКЕТА »

Како да се надмине состојбата со големиот број заразени лица, позитивни на ковид-19?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »