речник контакт

Во првите шест месеци во велешко 178 сообраќајќи

Седум лица го загубиле животот во сообраќајни несреќи

Петар Печков

178  сообраќајки за шест месеци се случиле велешко во првата половина на годинава. 

На подрачјето на Секторот за внатрешни работи Велес, кој ги покрива општините Велес, Кавадарци и Неготино, во периодот од јануари до јуни оваа година, регистрирани се вкупно 324 сообраќајни несреќи. Притоа седум лица го загубиле животот, 37 се здобиле со тешки телесни повреди, 144 со телесни повреди, а 198 сообраќајни несреќи се со причинета материјална штета- вели Анита Стојковска портпарол на СВР Велес.

Од вкупниот број регистрирани сообраќајни несреќи, 178 се случиле на подрачјето на Велес. 99 на подрачјето на Кавадарци, 47 на подрачјето на Неготино.

Во текот на 2015 година едно лице  управување трактор   го загубил животот , две лица во Кавадарци, и по едно во Неготино.

АНКЕТА »

Колку сте задоволни од настапот на македонските репрезентативци на ЕП во одбојка?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »