речник контакт

Во соседското речно дерби ФК Бабуна ја совлада ФК Тополка

ФК Работник од Лозово поразен во Штип. Резултати до Општинската фудбалска лига -шесто коло

Петар Печков

Градското дерби во Третата лига Центар за екипата  на ФК Бабуна. Таа со 3:1 (0:0) ја победи екипата на ФК Тополка. ФК Превалец  на гостувањето во прилепско Кривогаштани го победи десетто пласираниот ФК Младост 1930 со 1:2 (0:2). По ова деветто коло екипата  на ФК Превалец со 22 бода  е на делба на првото место со ФК Питу Гули, но со послаба гол разлика е втора. ФК Бабуна е трета со 20 бода а ФК Тополка е претпоследен 11-ти со 5 бодови. Во следното коло викендов играат ФК Тополка со ФК Марена -осмопласирана со 10 бода, ФК Превалец со ФК Големо Коњари   кој е четврти со 17 бода ќе играат на 25 ноември  и ФК Бабуна со ФК Росоман која седма со 11 бодови. 

Во третата лига Исток, екипата на ФК Работник од Лозово загуби убедливо со 4:0 (2:0) во Штип од  ФК Кежовица, коај е трет пласирана. По ова 10-то коло ФК Работник е 4-ти со 16 бодови. Во следното коло во Лозово гостува соседот петтиот на табелата ФК Рудар 1947 од Пробиштип а има 12 бода.  

Се одиграа натпреварите од шестото коло на Општинската фудбалска лига. Постигнати се следните резултати:

ФК Илинден - ФК Башкими  2:1

Фк Локомотива  - ФК Форца нова  2:1

ФК Младост - ФК Мартолци  1:3 

ФК Интернационал - ФК Согле . 4:2  

слободна беше екипата на ФК Горски 

                             Т   А   Б   Е   Л   А

1. Мартолци 07           6    4   0   1      15:9     12

2, Форца нова             5    3   1   1       9:5      10

3. Младост                  5   3    1   1       9:6      10

4. Локомотива             5    2   1   1       9:8     10

5. Башкими                 5    3   0   2       9:4        9

6. Илинден БС            6    3   0   2      16:12     9

7. Горски                     5    2   1   1        9:11     7

8. Интернационал      5    1   0   4      10:15     3

9. Согле                       6   0   0   6        5:21     0

            Во седмото коло играат:

 ФК Локомотива - ФК Младост

ФК Мартолци - ФК Интернационал

 ФК Башкими - ФК Форца нова

 ФК Горски - ФК Илинден БС 

слободна е екипата на ФК Согле

АНКЕТА »

Дали имате доволно време да му посветите на Вашето дете/деца?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »