речник контакт

Во јануари 76 велешани се здобиле со скршеници

Просечно по тројца пациенти билe повредени поради снегот и мразот во градот

Петар Печков

Зимава полни раце работа имаа вработените од одделението за ортопедија во ЈЗУ Општа Болница Велес.  Во периодот од 7-ми јануари до 31 март, период кога имаше врнежи и од снег и дебела снежна покривка, која потоа премина во мраз,  во ова одделение се регистрирани 76 скрешници. Оваа бројка е невообичаена и отскокнува од останатите периоди во текот на годината, но и години наназад.

Имавме зголемена фреквенција на повредени граѓани. Тоа се должи на временските услови, снегот и мразот. Сит тие беа згрижени и со нив се постапуваше согласно протоколите – изјави ортопед д-р Кире Марковски, раководител на одделението за ортопедија и урологија.

Или во месец јануари просечно повеќе од тројца пациенти дневно доаѓале со скршеници.  

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »