речник контакт

Годинава три премиери во велешкиот театар

Премиерите за сите вкусови од различни жанрови, два македонски текста еден италијански. Во однос на лани, годинава една претстава помалку

Петар Печков

Во велешкиот театар Јордан Хаџи Константинов Џинот, Министерството за култура годинава одобри три премиерни претстави.  Искусниот режисер Стојан Стојаноски годинава ќе ја постави   "Шашардисани времиња" од Платнар,  "Ноќите во бел сатен"  од Братислав Димитров во режија на  Ненад Витанов и "Бетија"   од Анџело  Беолоко во режија на Никола Ристов. Годинава во велешкиот театар ќе има една премиера помалку во однос на лани.

Министерството за култура  го годинашнава програма финансиски ќе ги помага Рациновите, средби, Фестивалот на античка драма,Стрип салонот.

АНКЕТА »

Велес е еден од малкуте градови во Македонија, кои немаат пешачка зона во центарот на градот. Дали сте за улица 8-ми септември од Сармаале до споменикот на Илинденците да биде затворена за сообраќај а тој дел пешачка зона?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »