речник контакт

Голем пожар близу Велес (фото)

Гори борова шума и сува трева

Петар Печков

Голем пожар ја зафати боровата шума, близу Велес, на  крстосницата за Башино село и патот кон езеро Младост.

Огнот избувнал околу 11,40 ч. кога пожарникарите од ТППЕ од Велес добиле повик и испатиле екипи да го локализираат огнот. 

Бидејќи е зафаната голема површина, освен дрва гори и сува трева, Општина Велес побарала од Дирекцијата за заштита и спасување,  во гаснењето на огнот да се вклучат и авионите  ер трактори.   

Црниот чад од пожарот стигнува и до Велес а го отежнува и сообраќајот на автопатот на излезот од Велес кон Скопје. 

АНКЕТА »

Велес е еден од малкуте градови во Македонија, кои немаат пешачка зона во центарот на градот. Дали сте за улица 8-ми септември од Сармаале до споменикот на Илинденците да биде затворена за сообраќај а тој дел пешачка зона?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »