речник контакт

Гори ридот Гроот, чад го обви Велес

Од густиот чад, велешани дишат со потешкотии. Во опасност од огнот се и викендичките во блиското поле

Петар Печков

 Голем пожар околу 13 часот изби на ридот Гроот, кај поранешното стрелиште. Од противпожарната единица од Велес посочуваат дека пламенот земал замав поради ветрот кој дува од северен правец и го носи кон градот. Од густиот чад, градот е обвиен во им и видливоста е намалена а  тоа создава проблеми во дишењето, па велешани се затворени во своите домови. Освен пожарникарите огнот го гасат и екипи од Шумското стопанство Бабуна  и во опасност се куќите во блиското поле околу Топилница.

АНКЕТА »

Дали учениците од 1-ви септември треба да тргнат на настава во училиште?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »