речник контакт

Гостите од Прилеп го прекинаа натпреварот на Градски со Борец, Превалец дома играше нерешено

Гемиџии и Бабуна се издвоија во Општинска фудбалска лгиа. Во недела играат Тополка против Бабуна

Петар Печков

Во осмото коло од Трета лига Југ, и двете велешки екипи играа дома. Борец 1919 на Градски со 11-ти Октомври од Прилеп а во Превалец истоимената екипа со Зорбас Победа  од Мрзенци.

 Трето пласираната екипа во оваа конкуренција 11 Октомври од  прилеп, нејзините фудбалери го нападнаа  судијата, откако тој д осуди пенал за домашните.

По ова средбата беше прекината и се чека да се официјализира дека е регистриран со службен резултат 3:0 за Борец 1919. Превалец пак одигра нерешено со   седмо пласираните гостите од Мрзенци.

По ова осмо коло Превалец е 6-ти со 13 бода и гол разлика 13:9, додека Борец на кого му е доделна службено победата со 3:0 е сосед на Превалец. Постариот велешки клуб е седми со 11 бода и гол разлика 20:11. 

Во следното коло Превалец гостува на второпласираната Победа во Валандово а Борец 1919 на Партизан од Обршани  сосед на табелата. 

 

седмо коло, резултати  

Гемиџии -Башкими            2:1. 

Илинден БС - Тополка      3:2

Бабуна - Брилкик               8:0

Форца Нова - Мак. сонце  0:0.

Горски -Интернационал    3:0 служб.   

слободни: Младост и Мартолци 

 

Т А Б Е Л А  

1. Гемиџии                          7  6  1 0     30:10   19

 2. Бабуна                           6  6 0  0    38:10   18

 3.Илинден БС                    6  4  1  1    19:11   13

 4.Младост                          6  4  0  2      9: 5    12

 5. Македонско сонце        7  3  1  3    13: 11  10

 6.Мартолци 07                  6  2  2   2    14:18     8

 7.Тополка                          6   2  1  3    13: 8      7

 8.Горски                            6    2  0  4     6:18     6

 9.Башкими                        6   1  1  4     7: 14    4

10. Интеренационал         6  1  0  5    11:24     3

11.Бирлик                          6   1  0  5     4:31      3

12. Форца нова                  5    0  1  4     4: 9      1

 

следно осмо коло

Бирлик - Форца нова  недела 13ч. помошно игралиште 

Тополка -Бабуна        недела 14ч. Раштани

Младост -Гемиџии     недела 11ч. Градски

Мартолци -Горски      недела  14ч. Чашка

Башкими -Илинден БС сабота 14ч. Чашка 

слободни: Мак. сонце и Интернационал 

 во сабота во 13,30ч, во Велес на Градски ќе играат натпревар екипите на Еуро милк од Скопје и Победа Прилеп, членки на Втората лига.

АНКЕТА »

Дали летово планирате да одите на одмор и ако одите каде?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »