речник контакт

Градското дерби Превалец – Борец без победник

Есенски првак во Општинска лига е Илинден од Башино село. Стартуваа кошаркарите во трета лига, со победа

Петар Печков

Градското дерби без победник, Превалец и Борец 1919 одиграа нерешено 1:1. Гостите поведоа, домаќините израмнија во второто полувреме и се жалат на судењето. По ова кола Борец  е трет со 26 бодови, Превалец е петти со 20 бода. Гемиџии дома победија со 2:0 против Големо Коњари и со 17 бодови се најдоа на 7-то место. Во следното коло ново дерби за врвот,  во Велес играат соседите на табелата Борец 1919 и Победа Валандово која е второпласирана. Гемиџии гостуваат во Крушево против Питу Гули кој  е   едно место пониско од  нив со  15 бода. 

 Во општинската лига во  последното коло, се одигра дербито за врвот во Башино село Илинден го совлада тимот на Бабуна со 2:0 со што се  искачија на првото место каде и ќе зимува во следните месеци се до пролетниот дел од првенството. Последниот Интернационал од Караслари во 10 натпревари нема ниту една победа или нерешен резултат. 

Интернационал – Горски  0:3  служб. Прекин во 21 мин.

Бирлик – Форца нова          0:3

Мак. Сонце – Младост       3:5

Мартолци – Тополка          0:3

Илинден БС – Бабуна         2:0

Слободнабеше   екипата на Башкими

                        Т А Б Е Л А 

 1. Илинден БС                10  9  0  1    26:6      27

 2. Бабуна                         10  8  0  2     34:8      24

 3. Мартолци                   10  6  1  3    31:20     19

 4. Македонско сонце   10  6  0  4    32:16     18

 5. Форца Нова                10  6  0   4   25:19     18

 6. Башкими                     10  5   1  4   21:20     16

 7. Младост                      10  3   3  4    14:16    12

 8. Тополка                       10  3  1   6    21:29    10

 9.  Бирлик                        10  3  1  6    25:34     10

10. Горски                         10  2   1  7    16:31     7

11. Интернационал        10   0  0  10  11:54     0

Првенството продолжува напролет

Стартуваа  кошаркарите екипата на Борец Еуробрик во Третата најниска лига. Во првото коло дома, младите велешки кошаркари победија со 75:63 против  КК Бал фор лајф. 

АНКЕТА »

Како да се надмине состојбата со големиот број заразени лица, позитивни на ковид-19?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »