речник контакт

Грот светски рекордер во сервирање

Тој тениското топче го удри со брзина од 263 км/ч

Петар Печков


Австралиецот Семуел Грот е новиот светски рекорден во брзина на сервис во тенис. Неговото топче имало брзина од 263 км/ч. Досегашниот рекорд го држеше хрватот Иво Карловиќ со брзина од 251 км/ч.  Тој оваа брзина ја постигна на челенџер турнир во јужнокроејскиот град Бусан.

Тој  на овој тениски турнир имаше два сервиса побрзи од тие на Карловиќ, едниот од 253,5 и вториот од 255,7 км/ч. Семуел Грот е 340 на АТП листата на тенисери. Досегашниот рекорд на Карловиќ беше постигнат на натпревар од Дејвис купот против Германија лани.

АНКЕТА »

Дали 8-то место на ФК Борец во Првата лига ги задоволи вашите очекувања?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »