речник контакт

Двеипол илјади жители на велешко се дома поради ковид-19

Висока бројка, која може лошо да влијае врз економскиот момент но и животот во целост

Петар Печков

Во Велешко  до вчеравечер имаше регистрирано  505 активни случаи на лциа со корона вирусот. Надлежните стравуваат дека  оваа висока бројка може да го парализира животот во градот. Нема официјална бројка колку лица се во самоизолација.

Ако во просек секој позитивен пријавува по 4 контакти во просек, тогаш во самоизолација се околу две илјади лица, плус позитивните,   бројката стигнува до 2,5 илјади лица кои се дома. Тоа  е висока бројка, која може лошо да влијае врз економскиот момент но и животот во целост- вели здравствен работник.

За претходните  пет дена кај  350 лица во велешко беше констатирано дека се позитивни со ковид-19 а починаа десет лица за седум дена.

АНКЕТА »

Како да се надмине состојбата со големиот број заразени лица, позитивни на ковид-19?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »