речник контакт

Две велешанки именувани на високи позиции во државните институции

Мими Илиевска Ѓорговска директор на Филмскиот фонд, Елизабета Чуповска Ристова Државен секретар во Министерството за одбрана

Петар Печков

 Изминатата седмица две велешанки од страна на Владата  беа именувани на високи позиции во државните институции.  Мими Илиевска Ѓорговска за  директор на Филмскиот фонд, откако претходно беше директор на Кинотеката на Македонија.  

Елизабета Чуповска Ристова  пак ја доби позицијата  Државен секретар во Министерството за одбрана. Таа е член и на Советот на Општина Велес,  а Антикорупциска ќе одлучува дали новото нејзино работно место е во конфликт на интереси со позицијата Советник во општината. 

АНКЕТА »

Велес е еден од малкуте градови во Македонија, кои немаат пешачка зона во центарот на градот. Дали сте за улица 8-ми септември од Сармаале до споменикот на Илинденците да биде затворена за сообраќај а тој дел пешачка зона?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »