речник контакт

Дочек на Нова година нема да има, но ќе има награди за илуминација

Организиран пречек на Новата година во Велес годинава нема да има.

Петар Печков

Организиран пречек на Новата година во Велес годинава нема да има.

Така реши локалната самоупрaва а ваквиот потег го објаснува со слабиот интерес кој велешани ја покажале за пречек во Младинскиот парк  изминантите години. Околу илјада присутни гости на дочекот биле премалку да се трошат за високите хонорари за музичките изведувачи која во најлудата ноќ ги забавуваа изминатите пет години жителите на градот.

Парите кои беа предвидени за оваа намена, советниците решија да ги пренаменат за најубаво декорираниот двор, тераса, излог, новина која ќе се реализира прв пат годинава. За секој победник од оваа категогија предвидена е награда од 15 илјади денари.

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »