речник контакт

Заплови најголемиот брод во светот

Деновиве во Финска заплови најголемиот трансатлански патнички брод на светот „Оаза на морето“.

Петар Печков

Деновиве во Финска заплови најголемиот трансатлански патнички брод на светот „Оаза на морето“.

Бродот – град, кој е сопственост на американската компанија \"Royal Caribbean\" има запремнина од 22.000 тони, 16 палуби, 7.706 соби, може да прими 6360 патника плус 2.000 членови на посадата. Бродот е долг 360 метри а на патниците им нуди невидени атракции, базени со бранови за сурфање терени за голф и за уметничко лизгање, песочни плажа и парк со големина на фудбалско игралиште, наречен Central park.

„Оаза на морето“ при изградбата чин?л 900 милиони евра. Беше изграден во бродоградилиште Турку во Финска а тргна кон САД од каде на 5-ти декември ќе тргне со првите патници за крстарење кон Хаваите.

\"\"

\"\"

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »