речник контакт

За два дена собрани 213 крви единици

Велешани повторно ја покажаа својата хуманост, подадоа рака за драгоцената течност

Петар Печков

Големата летна крводарителска кација на Општинскиот Црвен крст во Велес  за два дена собрани се 213 крвни  единици.

Вчера, вторник првиот ден 115 додека денес,среда, вториот ден 98.  

Организаторот задоволен од одѕивот на велешани но и сите кои на  овие високи температури подадоа рака за драгоцената течност.

Истата е за Клиниките во Скопје. За споредба лани се собраа 207 крвни единици.

АНКЕТА »

Дали летово планирате да одите на одмор и ако одите каде?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »