речник контакт

За крумчарење на 33 мигратни во камион една година затвор

Метин Муса од Сливник е осуден во Основен суд Скопје 1

Петар Печков

 Жител на велешкото село  Сливник доби една година затвор затоа што криумчарел 33  мигранти во камион.  Метин Муса  (25 год) е прогласен за виновен во Основен суд Скопје еден за  сторено кривично дело „криумчарење мигранти“.  

Него го фатија кумановски полицајци откако на  8-ми јануари годинава на локалниот   пат село  Никуштак – Орланци  пронајдено е товарно возило Мерцедес со 33 мигранти од кои 15 од Иран, 16 од Ирак и двајца од Либија. Камионот  бил управуван Муса.

АНКЕТА »

Дали учениците од 1-ви септември треба да тргнат на настава во училиште?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »