речник контакт

Иако Велес не е Солун, тука растат и цветаат олеандри

Бројни се примерите на дворовите на велешани кои одгледуваат зокуми или олеандри

Петар Печков

Во дворот на велешанецто Панче Николов, некогашен ракоемтар има дваесетина расцутени примероци од зокуми.

Тие го разубавуваат дворот а со опојната миризба на цветот ги опиваат минувачите на улицата Петре Прличко. Така е од мај со септември месец, во кој период дваесетина оленадри ја красат околината.

Олеандерот расте  и успева во подрачја со блага медитеранска клима, топло лето и блага зима, па така многумина велешани користејќи ги временските погоди чуваат од ова медитеранско растение и го разубавуаат градот, на задоволство на сите негово сограѓани.

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »