речник контакт

Извидниците од Велес засадија 100 садници

За 100 години скаутизам во светот, извидниците од Велес засадија 100 садници

Петар Печков

Во рамките на програмата за прослава на 100 години скаутизам, 50 членови на извидничкиот одред „Димитар Влахов“ од Велес денес засадија сто садници по повод 100 те години извидништво во светот.

Садниците беа засадени на локалитетот спомен Костурница во соработка со ЈКП Дервен и Општина Велес.

Извиднички одред „Димитар Влахов“ од Велес делува 55 години на територија на Македонија и е најстар одред во земјава, брои околу 150 членови.

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »